NAUJAUSI STRAIPSNIAI

SEKITE PASKUTINES NAUJIENAS

Kiek kainuoja įsirengti butą?

 

Lietuvoje didžioji dalis parduodamų naujos statybos butų yra su daline apdaila, galbūt todėl ir sklando gausybė mitų apie butų įsirengimo kainas ir statybininkus. Kadangi kasdien prisiklausau šių mitų ir legendų ir praktiškai kiekvieną dieną  susiduriu su klausimais apie butų įsirengimą, nutariau pasidalinti savo pastebėjimais šia tema, kuri aktuali daugeliui- juk tiek daug naujos statybos butų Vilniuje, galima sakyti, niekada dar nebuvo, net ir per "aną" bumą.

 

Prieš plėtodamas šią temą, pirmiausia paprašysiu tų, kurie įsirengė patys savo butą ir negirdėjo, kaip tai darė kiti, būtinai  kuo išsamiau papasakoti  apie savo patirtį ir savo įspūdžius įsirengiant butą. Antra, aš kalbėsiu apie vidutinės ir ekonominės klasės butų įrengimo savikainas, nes būtent jie sudaro apie 80% parduodamų butų rinkos.

 

Pirmas mitas apie butų įrengimą -"KAINA", kai  teigiama, kad GERAI įsirengti pigiau kaip už 300 Eur

 

( 1000 Lt/kv.m) neįmanoma. Tai sakydami žmonės turi galvoje darbus ir statybines medžiagas, be baldų. O kiti dar priduria: na, gerai įmanoma, bet tai bus įrengta atmestinai, prastai ir tik pardavimui.

 

Butą galima įsirengti ir gerokai pigiau, ir gerokai brangiau. Pastabos: kuo buto plotas didesnis, tuo 1 kv.m įsirengimo/apdailos kaina mažesnė.

 

Vienas yra nenuginčijamas faktas – BRANGUMUI ribų nėra, jus riboja tik jūsų fantazija ir piniginė.

 

Kažką panašaus galima pasakyti ir apie įsirengimo pigumą-  Jus ribos tik noras, laikas ir fantazija.

 

Plėtojant šią temą,  reikėtų paminėti, kad įsigyjant butą su daline apdaila jūs įsigyjate skirtingą "apdailos" lygį.  Ir nors popieriuje ir sutartyse rašoma "dalinė apdaila",  ji gali skirtis ir kartais - stipriai. Pvz. : kai kurie vykdytojai nemontuoja vidaus pertvarų, kiti neišvedžioja elektros laidų, treti neatveda  santechnikos, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynų, ketvirti netinkuoja sienų ir t.t. Visa tai, be abejonės, brangina JŪSŲ įsirengimą ir galutinę sumą, kurią išleisite apdailai. Aš šiame straipsnyje nagrinėsiu buto su visais išvardintais darbais ( kokie ir yra dauguma butų) įsirengimo kainas. Taip pat kaip savotišką standartą ( vidurkį) paimsiu 60 kv.m buto įsirengimo kainą.

 

Kiek gi kainuotų įsirengti butą?

 

Labai daug priklausys nuo to, kiek pastangų galite įdėti Jūs pats, nes vidutinės klasės buto įsirengimo kainą reikėtų skaičiuoti taip:  mokestis už "statybinius darbus" sudarys apie 1/3 bendros sąmatos.

Todėl kuo daugiau darbų padarysite pats, net ir pačių menkiausių, kažką atnešite, atvešite, pašluosite, išmesite, pajungsite – tai gali padėti Jums sutaupyti ne vieną šimtą eurų.

 

Tačiau dauguma nori kuo mažiau daryti patys ir įsirengti butą kuo greičiau ir kuo pigiau - tai irgi yra įmanoma, reikės tik šiek tiek tam skirti savo laiko ir pastangų. Kaip tai daroma ir nuo ko reikėtų pradėti?

 

Jeigu Jūs samdote darbuotojus, kurie viską viską darytų už jus, tuomet Jums reikia:

 

• Susidaryti biudžetą- dažniausiai jo niekas nesusidaro, nes mano:  kam reikalingas biudžetas, jeigu žinai, kiek pinigų turi. Paneigsiu šią nuomonę. Biudžeto REIKIA, kad galėtumėte save "prižiūrėti", pakontroliuoti ir neprisiskolintumėte iš "greitų kreditų" ar draugų. Patikėkite, to Jums labai reikia.

• Pasidaryti buto apdailą savo galvoje ir popieriuje, t.y. preliminariai susiplanuoti, kad jūs patys matytumėte, koks yra Jūsų buto grindų plotas, kiek iš to ploto bus padengta plytelėmis, kiek kita danga ( tarkim, parketlente, kilimine danga), koks yra lubų aukštis ir kiek sienų bus dažoma, kiek tapetuojama, kiek ir kuriose vietose bus klijuojama plytelėmis.

•Pagal parengtą planą sudaryti sąrašus ( išsirinkite) medžiagų, kalbu ne  tik apie statybines medžiagas, bet ir  apie grindų dangas, duris, lempas, vonios santechniką, plyteles, čiaupus, praustuvus, WC, virtuvės baldus ir sienines spintas, dažus, plyteles. Susiraskite tai,  kas jums patinka, parduotuvėse, viską susiskaičiuokite ir įsivertinkite taip, kad "tilptų" į Jūsų nusistatytus finansinius rėmus.

 

Tad pradėkite ieškoti darbininkų-statybininkų, kurie Jums tą apdailą padarys.

 

• Laikas- kiekviena diena yra pinigai, ypač tai pajausite,  jeigu jūs butą įsigijote paėmę kreditą. Todėl patarčiau orientuotis į tai, kad visam buto įrengimui Jums reikės 2 mėn. nuo įsigijimo dienos, tad nesnauskite.

 

Patarčiau pradėti daryti viską tuo pačiu metu ir po truputį kasdien, t.y. ieškoti medžiagų ir rinktis meistrus- biudžeto patarčiau nekeisti  jokiomis aplinkybėmis. Surasti gerai dirbančius, nevagiančius, negeriančius, kokybiškai dirbančius meistrus yra tikras iššūkis, todėl patarčiau tam skirti daugiau laiko, nes jų darbas sudarys net apie 1/3 biudžeto.

 

Patarčiau pasidaryti "darbuotojų-statybininkų" atranką. Nuo ko tai pradėti?

 

1. Geriausias ir pigiausias būdas yra pasiklausti savo aplinkos žmonių,  kas darė remontą, gal jie  galėtų patarti, parodyti meistrų darbą, papasakoti apie niuansus ir kokybę. Visi draugai ir pažįstami nuolat ir noriai dalinasi savo patirtimi ir pastabomis, todėl  tikrai sulauksite ne vieno atsakymo ir galbūt būtent iš to "rekomendacijų" sąrašo pasirinksite sau tinkamus meistrus.

2. Tačiau gali būti taip, kad Jūsų Facebook kontaktai Jums nieko nepadės. Parašykite tuomet savo žmonos/vyro/ giminaičių ar draugų pagalbos, susidarykite sąrašą žmonių, kurie, kaip girdėjote, darė remontą, kurie yra jūsų pažįstami, bendradarbiai, t.y. tie, kurių Jūsų ir jūsų šeimos narių Facebook kontaktuose nėra, bet jie galėtų jums pagelbėti,  susiplanuokite, kada su jais galėsite susisiekti. Geriausiai būtų paskambinti ar parašyti elektroniniu paštu su panašaus pobūdžio žinute, taip būtų greičiau ir efektyviau.

 

Šiais laikais Jums tikrai kas nors iš  Jūsų draugų ir pažįstamų gausybės patars, parekomenduos ne vieną gerą meistrą. Tačiau būna taip, kad tie geri meistrai "emigruoja", jau nebedirba ar būna užimti  pusmečiui į priekį, štai tuomet prasideda tikra meistrų paieška.

 

Tokiu atveju Jums reikėtų peržiūrėti skelbimus internete, ant skelbimo lentų ir pabandyti telefonu pabendrauti su kuo daugiau "potencialių statybininkų".  Juo daugiau apskambinsite ir juo daugiau tam skirsite laiko, tuo daugiau įgysite patirties ir išmoksite atsirinkti tinkamus žmones.

 

Pastaba: jeigu jūsų pažįstamų rekomenduoti  ar kiti Jūsų surasti meistrai Jūsų netenkina, jums įtartini, nepatinka jų sakomos kainos ir salygos, JOKIAIS BŪDAIS Jų nesamdykite, pasakykite, kad "pagalvosite, pasitarsite" ir dar kartą pasitarkite su juos rekomendavusiu asmeniu arba ieškokite toliau.

 

Idealiausi meistrai yra tie, kurie"užsakyti" ir kurių reikia šiek tiek palaukti. Tai geras ženklas, kad jie turi pakankamai daug darbo, kad dirba santykinai kokybiškai. Geri meistrai tie, kurie argumentuotai Jums pataria, konsultuoja ir geba dirbti su bet kokiomis medžiagomis – tokie meistrai jums patars, kokias medžiagas jie rekomenduotų naudoti, kaip, jų manymu, yra geriau ir pigiau atlikti vieną ar kitą suplanuotą apdailos elementą, taip pat pasakys ir ko, jų nuomone, geriau nedaryti. Jie  tiksliai pasakys, kiek ir kokių medžiagų reikia pirkti, ir patars, kur galima jas nusipirkti pigiau. Tačiau yra meistrų, kurie "moka" dirbti tik su tam tikromis medžiagomis: plytelėmis, laidais, dažais, durimis, grindimis ir t.t. Tokie meistrai primygtinai siūlys, bandys ĮKIŠTI jums vieną ar kitą gamintoją, nes taip jiems yra greičiau ir paprasčiau, naudingiau.

 

Rekomenduočiau rinktis meistrus, kurie dirbą pagal patentą, – jie beveik visuomet bus bent 20% pigesni nei bet kuri kita firma, PVM mokėtoja, o įsirengiant būstą kiekvienas sutaupytas euras yra brangus. Nesvarbu, ar statybininkus jums rekomendavo pažįstami ar juos susiradote jūs pats,niekada nemokėkite VISŲ pinigų už darbus į priekį, taip pat neduokite pinigų statybininkams – medžiagų pirkimui. Pinigai yra vienintelis būdas, kuriuo Jūs galite kontroliuoti  pasirinktus žmones,  ir mokėdami į priekį jūs prarandate kontrolės galimybes.

 

Išsirinkę statybininkus ir susiderėję su jais dėl darbų terminų, atliekamų darbų, kiekio ir kainos,būtinai sudarykite su jais sutartį, kurioje būtų numatytas išsamus visų jų atliekamų darbų sąrašas- nepatingėkite surašyti visus darbus, kad matytųsi kiekvienas jūsų ir jų veiksmas, atsakomybė bei garantija. Statybininkai tokių sutarčių nemėgsta, vengia, bijo, nenori ypač tie, kurie dirba nelegaliai, - tokiu atveju, ką daryti toliau, spręsti tik Jums.

 

Remonto pradžia

Prieš pradedant remontus rekomenduočiau palaukti super "IŠPARDAVIMŲ", kurie paskutiniu metu periodiškai ir labai nuspėjamai dažnai vyksta didžiausiose statybinių medžiagų parduotuvėse- "Ermitaže", ,"Senukuose" ir "Moki-veži". Šie tinklai taip įnirtingai konkuruoja dėl Jūsų , pirkėjai, kad visuomet  nors vieną kartą per mėnesį daro super išpardavimus, tad viską galima nusipirkti su 30% ar dar didesne nuolaida arba net pigiau.

 

Kad Jūsų nepagautų nuolaidų karštinė ir jūs neprisipirktumėte tai, ko neplanavote,  ko visai nereikia arba tai, kas viršija jūsų biudžetą, pasidarykite prekių sarašą iš anksto:  ką Jūs pirksite ir kokius kiekius (apie tai jau kalbėjau),  kad akcijos metu galėtumėte nusipirkti viską vienu metu. Tai padės  dar 30% sumažinti Jūsų buto įsirengimo savikainą.

 

Daugelis asmenų ,  "prisiklausę" legendų iš įvairių apdailą dariusių žmonių , prisiskaitę įvairių forumų, dažnai susidaro klaidingą nuomonę, kad vidutinį 2-3 kambarių butą ( apie 60 kv.m) galima įsirengti

už 7000 Eur ir kad į šią sumą įskaičiuota medžiagos, darbas ir visa kita(išskyrus baldus).

 

Pažiūrėkime, kas įeina į šią sumą ( skaičiuojama 60 kvm.butui).

Darbas - 2300 Eur ( ne brangiau).

Medžiagoms lieka 4700 Eur.

 

Kokių medžiagų galima nusipirkti už šią sumą?

 

• Parketlentės, grindjuostės ir medžiaga po parketlente ( paklotas); 1100 Eur – už visas grindis.

• Pilna ir kokybiška vonios įranga: plytelės, pakabinamos lubos, vonia, vonios spintelės po kriaukle ir virš kriauklės, praustuvas, WC, maišytuvai, dušo maišytuvai, pajungimo žarnelės, sifonai, plytelių klijai ir visa kita – 1500 Eur.

• Vidaus durys, 3 vnt., su spynomis, vyriais, staktomis ir viskuo kitu, ko reikia-800 Eur.

• Dažai, tinkas ("Rotbantas"), kampukai, glaistai ir visa kita, ko reikia sienų ir lubų dažymui- 500 Eur

• Elektinė dalis: jungikliai, šviestuvai, rozetės, laidai ir visa kita- 500 Eur.

• 300 Eur nenumatytoms išlaidoms;

 

Iš viso ir gautųsi 4700 Eur.  Tai bus iš gerų, kokybiškų medžiagų įrengtas butas.

 

Štai  ir viskas,  dabar jau Jūs turite pilnai įrengtą 2-3 kambarių ( 60 kv.m- didesnis už vidutinį) butą su pilna apdaila ir pilnai įrengtu vonios kambariu.

 

Virtuvės meistrus taip pat sėkmingai galite susirasti internetu,  rekomenduočiau samdytis "patentininkus"- bus gerokai pigiau. Dažniausiai tie patys meistrai, kurie daro virtuvės baldus, daro ir sienines spintas. Už dvi sienines spintas ir virtuvės baldus rekomenduočiau mokėti ne daugiau kaip 3000 Eur( dažniausiai sumokama 2000 Eur), bet kaina labai priklauso nuo Jūsų derybinių gebėjimų, pasirinktų medžiagų ir konstrukcijos dydžio.

Ir  virtuvės technika: gartraukis, viryklė, šaldytuvas, praustuvas, maišytuvas dar atseitų 1500 Eur.

 

Baldai ir buitinė technika yra labai individualus reikalas, bet jeigu neskubėsite ir  paieškosite, galima viską įsigyti gerokai pigiau, tarkime, visus likusius baldus ir buitinę techniką Jūs tikrai galite įsigyti ne brangiau kaip už 5000 Eur ( miegamojo,  svetainės komodas, spintas, minkštasuolius, TV ir visa kita).

 

Jūs ką tik įsirengėte 3 kambarių ( 60 kv.m) butą už 14000 Eur – ir tai yra tikrai labai gera ir kokybiška buto apdaila, kurios daugelis taip ir nepasidaro, nes nesusiplanuoja išlaidų ir nesusidaro veiksmų plano, netinkamai išsirenka meistrus ir nesulaukia akcijos, todėl butus įsirengia brangiai. Daugumoje butų vyrauja dideli kontrastai: "super brangios durys" ir labai pigios grindys, prabangūs šviestuvai ir labai pigūs baldai, nes viskam neužtenka pinigų. Atminkite: butą įsirengiate sau, gyvensite jame JŪS, todėl derinkite savo norus su savo finansinėmis galimybėmis.

Svarbiausia neskubėti, IEŠKOTI, laikytis biudžeto ir, jeigu norėsite, viskas Jums pavyks.

 

Linkiu Jums gražiai, skoningai ir NEPERMOKANT įsirengti savo butą.

 

Informaciją paruošė

NT- ekspertas

Antanas Kudarauskas

APIE MUS

KARŠČIAUSIOS NAUJIENOS

MES FACEBOOK

NT Patarimai

Patarimai nekilnojamojo turto pirkėjams, pardavėjams ir nuomotojams. Ką svarbu žinoti. Brokerio patarimai kaip sėkmingai įsigyti ar parduoti turtą.

Projektą sukūrė - Vilniaus Turtas

info@nt-patarimai.lt

+370-685-84631